31.05.2023

Sorodne oznake Blog

Grajenje blagove znamke delodajalca

Vedno več podjetij se odloča za vlaganje dodatnih sredstev v dobro počutje zaposlenih, zdravo delovno okolje in dobre odnose na delovnem mestu, vendar kljub temu težko pridobijo nov kader ali vse težje zadržijo obstoječe zaposlene. Zakaj prihaja do tega?

Blagovna znamka izdelkov ali storitev podjetja ni edino kar šteje za uspeh podjetja. Za uspeh podjetja imajo bistveno vlogo zaposleni. Določeno podjetje je lahko med vodilnimi na svojem področju, vendar se kljub temu spopada s težavami pridobivanja novega kadra. Slednje je potrebno nasloviti s pomočjo aktivnosti za grajenje blagovne znamke delodajalca oz. Employer Brandingom. Aktivnosti v sklopu grajenja blagovne znamke pripomorejo k izboljšanju zavzetosti zaposlenih in prepoznavnosti podjetja kot dobrega delodajalca. Močna in ugledna blagovna znamka delodajalca pri posamezniku spodbudi samodejno procesiranje, ki delodajalca postavi v prednostni položaj. Kandidati se zato hitreje odločijo za zaposlitev v takšnem podjetju.

Zakaj graditi blagovno znamko delodajalca?


Želite v podjetje privabiti zavzete kandidate, talente, specialiste? Pozitiven ugled delodajalca je tisti vidik pri iskanju zaposlitve (še posebej pri bolj specializiranih profilih), ki je vedno bolj odločilen pri izbiri delodajalca. Da, prav ste prebrali – iskalci zaposlitve imajo danes vedno večjo besedo pri tem, kateri je tisti delodajalec, pri katerem bi se radi zaposlili.


Blagovna znamka delodajalca je mentalna predstava o izbrani organizaciji oz. podjetju in njegovih značilnostih kot delodajalcu – gre za paket funkcionalnih, ekonomskih in psiholoških koristi za zaposlene. Podjetja morajo začeti vlagati v svoj ugled delodajalca. To je še bolj prišlo do izraza s koronavirusom in spremembami, ki jih je le ta prinesel na trg dela ter stanjem na trgu dela, ko ponudba delovnih mest pravzaprav presega število iskalcev zaposlitve. Korona kriza je fokus organizacij pospešeno vrnila k ljudem – podjetja so dobila znak, da morajo biti njihovi zaposleni tudi zadovoljni na delovnem mestu, ne le biti zadovoljni, da sploh imajo delo.


Zadovoljni zaposleni so namreč tisti, ki odsevajo blagovno znamko delodajalca in dober glas o podjetju kot zaposlovalcu ponesejo v svet.

Percepcija podjetja kot delodajalca


Podjetja si želijo biti prepoznavna po svojih izdelkih ali storitvah, obenem pa tudi kot dobri zaposlovalci. Da bi dosegli slednje, je potrebno vložiti veliko truda v to, da iskalci zaposlitve na trgu dela in tudi zaposleni zaznavajo ali prepoznavajo podjetje kot uglednega delodajalca. Percepcijo podjetja nenehoma ustvarjajo tako že obstoječi zaposleni kot tudi okolica na podlagi slišanega. Tu so za podjetje še posebej pomembni potencialni novi sodelavci – slednje lahko slab ugled podjetja kot delodajalca v družbi precej hitro odvrne od zaposlitve.


Percepcijo blagovne znamke delodajalca nekega podjetja je potrebno ciljno in dolgoročno upravljati. Pri tem se lahko podjetja poslužujejo različnih marketinških in kadrovskih orodij ter strategij.


Poleg finančne ponudbe so zaposlenim vedno bolj pomembni tudi odnosi v podjetju in komunikacija med sodelavci ter komunikacija med različnimi ravnmi v podjetju. Komunikacija nadrejenih je tista, ki lahko zadrži zaposlene ali pa jih spodbudi k odpovedi. Na primerno komunikacijo je potrebno še posebej paziti v času velikih sprememb, izzivov ali kriz. Ravno napačna komunikacija lahko namreč povzroči (dodatne) krize v podjetju.

Kako začeti?


Grajenje blagovne znamke delodajalca ni le nekaj objav na družbenih omrežjih o pozitivnih stvareh, ki so jih bili deležni zaposleni. Gre za nabor večjega števila aktivnosti, ki se izvajajo kontinuirano. Učinek teh aktivnosti je potrebno tudi spremljati, saj preko tega lahko vidimo, ali gremo v pravo smer in kaj lahko še izboljšamo. Strategijo grajenja blagovne znamke moramo zastaviti z vedenjem o trenutnem stanju in z veliko mero previdnosti. Zastaviti moramo (če jih še nimamo) vrednote, načela, kulturo podjetja in ugodnosti, ki jih bomo ponudili zaposlenim. Pri tem se moramo zavedati, da bo vse našteto potrebno implicirati tako na nove zaposlene kot tudi na obstoječe sodelavce.


Pri vzpostavljanju, vzdrževanju ali spreminjanju blagovne znamke delodajalca moramo vedeti, kakšno blagovno znamko sploh želimo oz. kakšna bi bila najbolj optimalna blagovna znamka glede na poslanstvo in cilje podjetja. Izjemno pomembno je tudi imeti informacijo, kako nas vidijo že obstoječi zaposleni v podjetju in kakšno mnenje imajo o podjetju kot delodajalcu potencialni kandidati za zaposlitev.


Pomemben vidik gradnje blagovne znamke delodajalca je tudi obljuba delodajalca (angl. employee value proposition). Z njo delodajalec izpostavi in se tudi zveže, kaj bo dodatno nudil zaposlenim v zameno za njihovo delo in zvestobo.
Pri gradnji blagovne znamke delodajalca mora biti podjetje čim bolj iskreno in realno, saj se laži, prikrivanje in olepševanje hitro odkrijejo. Zaposleni v podjetju so tisti, ki bodo vedno okolici lahko povedali realno stanje v podjetju, zato se prevare ne izplačajo.

,, Blagovno znamko delodajalca naredijo zadovoljni zaposleni in ne oglasi. “

Kdo gradi blagovno znamko delodajalca?


Grajenje blagovne znamke delodajalca in ohranjaje le-te ni le v domeni kadrovske službe. Slednja s svojim strokovnim znanjem o pričakovanjih zaposlenih in stanju na trgu dela predstavlja le enega izmed ključnih akterjev. Drugi v vrsti je oddelek marketinga. Ta z marketinškimi orodji in strategijami zagotovi prenos sporočil do zaposlenih in zunanje javnosti. Tretje v vrsti je vodstvo podjetja. Slednje mora aktivno sodelovati pri vzpostavljanju blagovne znamke delodajalca in se tudi samo zavezati k sledenju zadanim ciljem. Vse tri naštete funkcije v podjetju sestavljajo jedro aktivnosti blagovne znamke. Njihove naloge so predstavitev vrednot in poslanstva znake delodajalca, organizacijske kulture in ponudbe prostih delovnih mest. Pri tem morajo svojo komunikacijo primerno zastaviti glede na ciljne skupine.


Aktivnostim se morajo s svojim delovanjem aktivno pridružiti tudi vodje posameznih oddelkov in enot, ki na mikro ravni skrbijo za udejanjanje ciljev aktivnosti blagovne znamke delodajalca.


Ne smemo pozabiti: zadovoljni zaposleni so največji in najpomembnejši ambasadorji blagovne znamke delodajalca.

Trenkwalder vam lahko hitro in učinkovito pomaga


V Trenkwalderju smo agilni digitalni strokovnjaki različnih kadrovsko-marketinških profilov, ki razumemo nenehno se spreminjajoče področje zaposlovanja in kadrovanja. Podjetjem pomagamo pri promoviranju oziroma prezentiranju lastnih potreb in želja ter jim pomagamo najti ustrezne zaposlene. Svetujemo tudi na področju izboljšanja delovnih pogojev v podjetju in pri drugih ukrepih, ki vodijo do pozitivnega grajenja blagovne znamke. Izvajamo napredne Marketinške kampanje za grajenje blagovne znamke delodajalca.


Stopite v stik z nami preko možnosti Oddajte povpraševanje in pomagali vam bomo pri izboljšanju delovnega okolja in promociji ugledne blagovne znamke delodajalca širši javnosti.