25.08.2023

Sorodne oznake Blog

Pozitivni učinki razgibavanja na delovnem mestu

V sodobnem hitrem tempu življenja, ki ga diktira sodobno delovno okolje, se ljudje pogosto srečajo s pomanjkanjem časa za redno vadbo in skrb za zdravje. Dolgotrajno sedenje, ponavljajoči se gibi, stoječe delo in stres, ki ga ljudje doživljajo na delovnem mestu, lahko negativno vpliva na zdravje in dobro počutje. Vedeti pa moramo, da že majhne spremembe gibov v vsakodnevni rutini, kot je razgibavanje oz. telovadba na delovnem mestu, prinesejo ogromne koristi za naše zdravje. Raziskali bomo dobrodejen vpliv razgibavanja in telovadbe na delovnem mestu ter kako lahko promoviranje zdravja na delovnem mestu koristi zaposlenim kot tudi delodajalcem.

Razgibavanje

Razgibavanje na delovnem mestu pomaga preprečevati poškodbe mišično-skeletnega sistema, ki so pogosto posledica dolgotrajnega sedenja za računalnikom ali ponavljajočih se gibov, lahko tudi pretežno stoječega dela. Dve do tri minut razgibavanja vsako uro lahko izboljša krvni obtok, zmanjša napetost mišic ter poveča prožnost in gibljivost. Preproste vaje, kot so raztezanje rok, vratu, hrbta in nog so lahko učinkovite že v kratkem času in bodo pripomogle k boljšemu počutju skozi cel dan.

Telovadba

Poleg rednega in kratkega razgibavanja je telovadba na delovnem mestu bolj celovita rešitev za izboljšanje zdravja in počutja zaposlenih. Morda se sprašujete, kako naj vključite vadbo v vaš delovni dan? Obstaja več enostavnih načinov, kako to doseči:

 

  • Hoja med odmori: Med delom si vzemite nekaj minut in se sprehodite do sosedne pisarne, toaletnih prostorov, odprite okno, ipd. S tem boste ne samo napolnili svoje misli, temveč tudi aktivirali mišice in izboljšali srčno-žilni sistem.
  • Skupinska vadba: Skušajte organizirati kratko skupinsko vadbo med odmori. V primeru, da so med vami zagreti rekreativci ali že skoraj pravi športniki lahko organizirate kratko skupinsko vadbo pred ali po delovnem času. Sodelavci se lahko na primer družijo skupaj in naredijo nekaj skupinskih vaj. To bo spodbudilo timsko povezanost in izboljšalo dobro počutje vseh. Ob lepem vremenu lahko povadite tudi izven delovnih prostorov, na svežem zraku.
  • Uporabite stopnice: Namesto dvigala uporabljajte stopnice, ko se gibljete po zgradbi. To bo odličen način za kardiovaskularno vadbo in krepitev mišic nog.

Promocija zdravja

Delodajalci lahko igrajo ključno vlogo pri spodbujanju zdravega življenjskega sloga med zaposlenimi. Spodaj najdete primere, kako lahko delodajalci podprejo zdravje svojih zaposlenih.

 

  • Ustvarjanje vadbenih prostorov in omogočanje časa za razgibavanje: Delodajalci lahko omogočijo zaposlenim nekajminutni aktivni oddih med delovnim časom. Poleg tega lahko opremijo prostore za razgibavanje ali celo uredijo majhne telovadnice na delovnem mestu. To bo spodbudilo zaposlene, da bodo redno vadili med odmori ali pred oz. po delu.
  • Zdrave malice, sadje na delovnem mestu: Delodajalci lahko spodbujajo zdrave prehranske navade s ponudbo svežega sadja, prigrizkov ali zdravih obrokov v njihovi jedilnici. Zaposleni bodo tako lažje izbirali zdrave možnosti hrane.
  • Delavnice o zdravju: Organizacija delavnic o zdravju in dobrem počutju, kot so tehnike obvladovanja stresa, pravilna drža pri delu, zdravi načini prehranjevanja itd., lahko izboljša zavedanje o zdravju in spodbudi zaposlene k pozitivnim spremembam v njihovem življenjskem slogu.

Telovadba na delovnem mestu in promocija zdravja na delovnem mestu imata ključno vlogo pri izboljšanju telesnega in duševnega počutja zaposlenih. Redno razgibavanje in vadba lahko zmanjšata stres, povečata produktivnost in zadovoljstvo na delovnem mestu ter zmanjšata tveganje za nastanek bolezni in poškodb. Zaposleni, ne pozabite nase in na preventivno delovanje pri svoji psiho-fizični kondiciji in zdravju. Pozitivne učinke boste prepoznali zelo hitro!

 


Delodajalci, skušajte ustvariti čim več priložnosti v delovnem okolju, ki bi spodbujale zdrav način življenja, kar bo koristilo vsem vašim zaposlenim. Zato ne čakajte, začnite že danes!